BARKOM GRUP 1987 yılında Ankara Türkiye’de kuruldu. Firmanın vizyonu müşterileri için yüksek kalite sondaj makine ve ekipmanları üretmek ve mesafe gözetmeksizin hızlı ve kesintisiz hizmet vermektir. Bu hedefe ulaşmak için BARKOM GRUP, ISO 9001:2015 standartlarına uygun kalite kontrol sistemi denetiminde piyasadaki en iyi hammaddeyi kullanarak üretim yapmaktadır. Ayrıca ISO 14001:2015 ve OHSAS 18001:2007 standartlarına da sahiptir. BARKOM GRUP Elmaslı Sondaj Ekipmanları (Karotiyerler, Wireline ve Düz Takım Tijler, Muhafaza Boruları, Vidye ve Diğer Aksesuarlar) konusunda Türkiye’nin en geniş ürün yelpazesine sahip olan firmasıdır.

BARKOM GRUP aynı zamanda orijinal parça üretimi (OEM) yapan bir firmadır. Yıllar boyunca elde edilen tecrübe ve müşterilerin ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda kalifiye mühendis ekibi ile yaptıkları ÜRGE çalışmaları sonucunda, kendi BULLDRILL® yer üstü ve yer altı sondaj makinelerini üretmeye başlamıştır. Türkiye’de üretilen ilk ve tek gerçek ATEX EX-PROOF sertifikalı yer altı sondaj makineleri Barkom tarafından üretilmektedir. Ayrıca Türkiye’deki ilk ve tek ISIL İŞLEMLİ WIRELINE TİJ’ler de BARKOM GRUP tarafından üretilmektedir. 2014 yılında başlayan ÜRGE çalışmaları ile T.C.Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Araştırma Geliştirme Teşvikleri Genel Müdürlüğü’nden 5746 sayılı “Araştırma Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkındaki Kanun” kapsamında 06.12.2018 tarihinde BARKOM ARGE MERKEZİ olma hakkına ulaşmıştır. BARKOM GRUP, madencilik ve inşaat sektöründe çözüm, fikir ve işbirliği yapmak, ürün verimliliğini ve güvenilirliğini arttırmak amacıyla ortak araştırmalar ve proje ortaklıkları geliştirmek için müşterilerinin hizmetindedir.

BARKOM GRUP kendi ürünlerinin yanı sıra, Hanjin D&B (Sondaj Makineleri, Kompresörler), Diaset (Elmaslı Ürünler), AMC (Sondaj Kimyasalları), Reflex (Kuyu Ölçüm Cihazları), Jet-Lube (Diş Yağları), Gonar (Kaya Delgi Ürünleri), Geosight (Boşluk Tarama Sistemi), Dat Instruments (Dataloggers), ON2 Solutions (Maden Sığınma Odaları), Weir Jones (Sismik İzleme, Mikrosismik, Jeolojik ve Çevresel Çözümler), MTS Perforator ( DTH, Rotary, RC ve HDD Delgi Ekipmanları) ve Tunnel Radio (Yer Altı İletişim Sistemleri) firmalarının da Türkiye temsilciliğini yapmaktadır

Yüksek kalitede ekipman üretimi, satış öncesi ve sonrası teknik destek ve danışmanlık hizmeti, yenilikçi düşünce anlayışı gibi özellikleri neticesinde, Barkom, Türkiye pazarında yerel bir marka olarak mutlak müşteri memnuniyeti ve güvenini kazanarak, sondaj ve inşaat sektöründe kendi alanında %70’lik bir pazar payını elde etme başarışına ulaşmıştır. Türkiye’nin yanı sıra 4 kıtada 50’den fazla ülkeye ihracat yapan bir firma olmayı başarmıştır.

Kurulduğu günden bugüne sürekli büyüyen firmamız 2012 yılında, 5.600 metrekarelik üretim, ayrıca depo ve ofis alanları bulunan kendi fabrikasında faaliyete geçmiştir. Ankara merkez ofisinin yanı sıra, İstanbul ve İzmir’de de şubeleri bulunmaktadır.