Derin ve sapmış elmaslı sondaj kuyularında en çok karşılaşılan problemler kısa matkap ömrü, tij vibrasyonu ve aşırı döner (rotari) torktur. AMC, matkabın alnındaki aşırı basınç şartlarında çalışmak üzere tasarlanmış kesici yağlar geliştirmiştir.

AMC kesici yağları içerisindeki konsantre ıslatıcı maddeler karışımı yüzey aktif maddeler ve korozyon önleyiciler emprenye elmas taneciklerini soğutması ve ince kırıntıların taşınmasını hızlandırması nedeniyle ilerleme hızını artırır ve matkabın ömrünü uzatır. AMC kesici yağları tijlerin dış yüzeyinde oluşturduğu yumuşak ve kuvvetli gres film tabakası sayesinde tij vibrasyonunu yok eder ve döner (rotari) torku azaltır.

EP Bit Lube ve Bit Guard bitkisel yağ bazlı, zehirli olmayan, biyolojik olarak parçalanabilen, çözülebilir yağlardır. EP Bit Lube tatlı sularda kullanılmaya elverişli iken EP Bit Lube (SW) özellikle tuzlu sularda kullanılmak için üretilmiştir. Dünyadaki tüm elmas matkap üreticileri matkap ömrünü uzatmak için yağlayıcı kullanılmasını önermektedirler.