Geosight firması 2006 yılında kurulmuş olup ilk dört yıl yeraltı madencilik şirketleri için lazer tarama danışmanlık hizmetleri vermiştir. Şirket şu anda 40’ın üzerinde bayiye sahip olup bunların çoğu yerel firmalardır. Türkiye pazarına da Barkom Grup güvencesiyle girmiştir.

Yenilikçi 3D kablosuz lazer sistemi insanlar için denenmesi ve tespit edilmesi zor ve tehlikeli olan yeraltı boşluklarının yoğunluğunu hesaplamaktadır. En yaygın tarayıcı uygulamaları boşluk tarama, tripod tarama ve düşey taramadır. Geosight boşluk izleme sistemi (CMS) ile maden ocağındaki katlar arası uyum, azami cevher verimi sağlamakta, ocağın kullanma ömrünü uzatmakta ve incelme ve zayiatın açıklanmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca, işyeri ve işçi güvenliğini arttırmakta, potansiyel olarak tehlike arz eden bölgelere insan gönderme ihtiyacını ortadan kaldırmakta ve gerçek zamanlı veriler sağlamaktadır.

Geosıght CMS (boşluk tarama sistemi) hızlı, dayanıklı güvenilir ve wireless özellikleri ile 200 metreden derine dikey olarak ya da tekerlek sistemi ile aşağı eğimli indirilir. Bulunduğu yerde 500 metreden fazla bir alanda tarama yapmanızı sağlar.